Superema, 4 last ja riidest mähkmed

Riidest mähkmete ümber keerleb palju eelarvamusi ning müüte. Tihtipeale otsustavad lapsevanemad nendest juba eos loobuda, kuna see tundub olevat suur tüli, lisakoormus ning lõputu “mässamine”. Kes aga riidest mähkmetega ise praktiseerinud, võivad vast kõik ühest suust kinnitada – asi on oluliselt lihtsam kui esialgu tunduda võib! Lisaks tänavad Sind nii loodus kui Sinu armsa beebikese terve ning pehme nahk!

Elin – noor ja tragi superema, kes kasvatab abikaasaga nelja pisipõnni – on suurepärane näide sellest, et riidest mähkmetega toimetamine kulgeb tegelikkuses ka mitme lapse kõrvalt lihtsalt ja loomulikult. Isegi siis, kui mähkmekandjaid on peres rohkem kui üks. Siin on tema lugu.

Puppi vastsündinu mähkmekate, mis esmapilgul tundub nii nii pisike!

Minu tee riidest mähkmeteni

Riidest mähkmetest on ilmselt kõik rohkem või vähem midagi kuulnud ning eelkõige seostuvad nendega meie vanemate meenutused – lõputu küürimine, keetmine, lappamine… Mind ennast viis riidest mähkmetega kokku üks hea sõbranna. Nii kui ta oma elevust jagas, läksin kohe külla asjaga lähemalt tutvuma ning tulemuseks oli see, et koju tulin 3 mähkmega. Meie kolmas laps oli parasjagu aastane ja neljas tulekul. Olin küll varasemalt mõelnud ja kaalunud, et riidest mähkmeid proovida, aga kuidagi polnud seda õiget hetke. Lisaks ei osanud ma kuskilt alustada. Peale neid kolme mähet tekkis samal nädalal kohe 4 tk juurde ja siis veel paar. Kõik meie esimesed mähkud olid nn “hiinakad”. Kuna ma ei teadnud neist suurt midagi, siis hakkasin uurima ja algselt tundus kõik väga keeruline. Siis juba jõudsin armsa Sandrani, sain mähkmemaailmast rohkem selgust ning hakkas mingi loogika tekkima.

Lihtne ja loogiline

Riidest mähkmete kasutamine on tegelikkuses oluliselt lihtsam, kui ma arvasin. Kuigi infot on väga palju ning kõik riidest mähkmetega seonduv tundub algul suhteliselt keeruline – erinevad tüübid, firmad, nimed, materjalid jne – siis tegelikkuses on kõik väga lihtne. Tuleb otsast lihtsalt proovima hakata ning enda jaoks seosed ning loogika luua.

Siis kui mähkmemajandus üle pea kasvas…

Riidest mähkmete kasutamise ajal on mul olnud tegelikult ka üks suurem tagasilöök. See oli siis, kui ma ise väga väsinud  ja haige olin. Ma isegi ei tea, miks selline olukord tekkis, sest tegelikult pole riidest mähkmete juures midagi rasket või keerulist. Aga see meeletu väsimus, tujutus midagi teha ja pettumus endas, et ma ei viitsi mähkmeid ilusti sättida – see tekitas stressi. Mees majandab ka riidest mähkmetega kenasti, aga kuidagi lihtsalt oli selline hetk. Tegin endale restardi ja peale seda on kõik jälle hästi. Samas õpetas see tagasilöök seda, et endale peab aeg-ajalt meelde tuletama, et kui kasvabki kodune elu ja olme üle pea, siis PEAB võtma aja ja võimaluse ning keha ja vaimu natuke turgutama. Olgu siis mähkmete või muu arvelt. Lisaks emaks olemisele olen ju siiski ka NAINE ning ABIKAASA. Enda tass peab olema täis.

Väikevenna suur ja tubli eeskuju!

Riidest mähkmed vs pereliikmed ja sõbrad

Minu mees on riidest mähkmetest absoluutselt vaimustuses, minu vanemad ka – eriti ema. Sõbrannad nii ja naa. On neid, kellel endal veel lapsi pole ja juba uurivad riidest mähkmete kohta, et mis ja kuidas jne. Samas on ka neid, kes peavad mind hulluks. Nelja lapse kõrvalt viitsib veel mähkmetega mässata, milleks jne. Üldiselt on enamik siiski positiivselt meelestatud ja kiidavad valikut.

Meie hakkasime riidest mähkmeid oma neljanda lapsega kasutama kohe sünnitusmajast lahkudes ja mul on nii hästi meeles, kui ämmakas sisse astus ja last vaatama jäi, et woooou kui ägedad asjad tal jalas on ja see lõige (Mommy Mouse Newborn kate), et naba väljas jne. Ta oli väga väga positiivselt meelestatud. Käisime ka imiku ujutamises ja Medicumi õed olid ka alati nii elevil neid ilusaid mähkmeid nähes!

Müüdid vs tegelikkus

Oma riidest mähkmete teekonnal olen end päris palju õigustama pidanud. Olen kohanud palju sellist suhtumist, et ega mina ei päästa maailma sellest prügist, kuidas ma need ikka puhtaks saan, kas see pole väsitav,  pigem see ju kulukas jne. Samas kui kõik lahti seletan, siis on inimesed pigem positiivselt meelestatud. Paljud arvavad, et suurema lapsega on riidest mähkmeid mugavam kasutada ja imikuga liiga keeruline . Et sellest tahkemast ei saa neid puhtaks… Tegelikkus on hoopis vastupidine. Imiku mähkmeid on niivõrd kerge puhtaks saada!

Olen päris mitmeid sõpru teemaga tutvustanud ja julgustanud! Olen külla minnes ikka ja jälle oma mähkmepargi korvides kaasa haaanud ja neid näidanud ning kogemust jaganud. Suur osa meie vastsündinu kogust läks minu sõbrannale, kellel sünnib ka varsti beebi ja ka mitte esimene laps, aga esimene kogemus  riidest mähkmetega.

Ma arvan, et lapsevanemad on riidest mähkmete osas hästi skeptilised just seepärast, et asi on meie mõistes veel küllastki „uus“. Pigem meenuvadki nõukogudeaegsed mälestuspildid ning noormale põlvkonnale tunduvad ühekordsed mähkmed olevat „normaalsus“. Iseenesest on tore see, et päris mitmed riidest mähkmete entusiastid on võtnud südameasjaks teemat avada ning lähemalt tutvustada. Riidest mähkmete fännide kommuun kasvab väga kiiresti!

Riidest mähkmete suurimad plussid:

  1. Vähem prügi kodus. Minu teine laps kasutas mähkmeid öösiti ja pikematel sõitudel ning samal ajal sündis kolmas laps. Meil oli 600 liitrine prügikast, mis ajas prügi üle ja kuus üks kord tühjendamisest oli vähe – see oli siis ühekordsetega. Nüüd on sama seis, kolmanda ja neljanda lapsega – üks kasutab öösel ja pikematel sõitudel mähkeid ja teine koguaeg, AGA prügikast on 300 liitrine ja saab üks kord kuus veoga hakkama. Me kasutame riidest mähkmeid JA korduvkasutatavaid puhastuslappe!
  2. VANNITOAD EI HAISE… enne kõik prügikastid haisesid.
  3. Lapse pepu on korras! Kolme esimese lapsega maadlesin pidevalt punetava pepuga, neljandal pole seda probleemi olnud kordagi – sest oleme riidest mähkmeid kasutanud. Nii kui ühekordse mähkme alla panen, on pepu punane. Ja mu enda käed ei kuiva nii kohutavalt, ühekordsetest mähkmetest mul tihtipeale käes sügelesid ja kuivasid.
  4. Lapsed hakkavad varem ise potil käima!
  5. Kulutused üldjoontes väiksemad, kui ei ole seda mähkmehullust. Samas ka taaskasutuse võimalus. Mähkmeid müüakse ka edukalt edasi.

Mugav lahendus uudishimulikule mähkutajale – Culla di teby hübriidmähkme krõpsud kinnituvad hoopis seljale!

Minu lemmikmähkmed ja -süsteemid

„Lemmik“ on hästi suhteline mõiste ning minu jaoks oleneb see palju lapse vanusest. Näiteks fännan beebil  kate+sisu süsteemi. Hetkel on lemmikuks Culla di Teby ja Puppi katted, samas esimestel kuudel oli Mommy Mouse kate. Sisud on lemmikud Mommy Mouse omad, tavalised ja kausjad. Päris vastsündinul kasutasin Puppi või Mommy Mouse katet, Mommy Mouse vastsündinu sisuga. Vaieldamatult lemmik, kuna üldjoontes ei lekkinud – ausalt, kolmel esimesel lekkis ühekordsetega näiteks koguaeg.  Kate+sisu on nii mõnus, kuna katteid läheb vähe, pidevalt vahetan sisusid. Headel päevadel õnnestub 1 kattega hakkama saada ja ainult sisusid vahetada. Eriti beebil, kes iga söögiga ju kakab ka. 

Aastasel olid lemmikud taskumähkmed, absoluutsed lemmikud on Mommy Mouse thermo-taskukad ja Mommy sisud või Culla di Teby sisud. Mugav jalga panna ja lapsele tundusid ka nii mugavad. Ka aastasel ei puudu Puppi mähkmed – need on eriti ökod ja materjal on vaidlemata mõnus. Kuna suuremal Cullaga kogemus hetkel puudub, siis ei tea, aga kuna pisike kasvab ja on pidevalt aktiivsem, siis see seljal krõpsude kinnipanek muutub aina mugavamaks. Palju kasutan mõlemal ka Puppi kanepi lisasisusid. 

Pehmed ja nahasõbralikud korduvkasutatavad mähkmed – magusa une garantii!

Kogemus õpetab ehk tekkisid omad nipid

Minu viiimase aja nipp – mähkmekotis on koguaeg “wetbag” valmis, milles beebile 2 riidest mähet + 1 igaks juhuks siis suuremale lapsele. Kui on kiiresti vaja minna, siis haaran koti ja minek! Kui koju jõuan, siis mustad mähkmed ja wetbag kohe kotist välja ja panen uue puhta komplekti mähkmekotti. Musti mähkmeid hoiustan rippuvas võrgust kotis, nii ei hakka need haisema ega lähe hallitama. Kindlasti loputan käsitsi enne need veel kergelt läbi. Sisud viskan vahest pesust tulles kuivatisse, kerge (madala temperatuuriga) kuivatuse teeb ära ja siis restile tahenema.

Soovituseks emadele-isadele, kes plaanivad riidest mähkmeid proovida

Minu peamine nõuanne on MITTE ÜLE MÕELDA! Võtta asja rahulikult ja kui asi tundub kuidagi keeruline, siis küsida nõu nendelt, kes on varem asjaga kokku puutunud. Kindlasti tuleks arvestada mähkmete katsetamisega – see mis sobib ühele, ei pruugi tegumoelt teisele sobida ehk esialgu varuda katsetamiseks erinevaid mähkmeid ning mitte väga suurt kogust ühelt tootjalt. Nagu eespool juba mainisin, siis asi on tegelikkuses kordades lihtsam kui esialgu tunduda võib.
Mõnusat ning avastamisrõõmurohket katsetamist!

34 thoughts on “Superema, 4 last ja riidest mähkmed

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga