Mehed ja riidest mähkmed – ei käi kokku?

Kui perre on sündimas beebi, arutletakse paljude lastega seotud teemade üle. Vahel võib aga tunduda beebi mähkmete vahetamine meeste jaoks veidi hirmutav. Levivad kuulujutud, et tekkida võib koguni okserefleks. Kui nüüd veel sellele mehele teatada, et kasutusele võetakse riidest mähkmed ning suurem jama tuleb käsitsi ära pesta, võib temas kaduda igasugune valmisolek selles teemas osaleda.

Kuidas riidest mähkmed meieni jõudsid

Avastasin riidest mähkmed enda jaoks raseduse ajal. Esmalt armusin ägedatesse mustritesse ning seejärel hakkas mulle meeldima ka mõte rahalisest kokkuhoiust. Liitusin Facebookis Riidest mähkmete KKK grupiga ning lugesin erinevaid teemat tutvustavaid blogisid. Üsna ruttu sai minu jaoks vastumeelseks mõte, et hakkan oma last pakkima kilesse (ehk ühekordsetesse mähkmetesse). 

Kumba riietaksid oma lapse Sina – ühekordsesse kilemähkmesse või korduvkasutatavasse riidest mähkmesse?

Kui mehele teatasin, et kavatsen hakata kasutama korduvkasutatavaid mähkmeid, olin valmis, et hakkan neid ise pesema ja vahetama. Kui praktika kätte jõudis, olin positiivselt üllatunud. Esimesed 2 nädalat kasutasime siiski ühekordseid mähkmeid, kuniks beebi seedimine normaliseerus. Selle aja jooksul vahetas mees rohkem mähkmeid kui mina, sest see oli üks väheseid asju, millega ta lapsega tegelemise juures aidata sai. Kiiresti kadus igasugune hirm mähkmevahetuse ees. 

Taskumähkmed vs mähkmekatted

Võtsime kahenädalase lapsega kasutusele vastsündinu suuruses taskumähkmed. Jällegi olin valmis tegema kõik ette-taha ära, et mehe jaoks oleks riidest mähkmete kasutuskogemus sarnane ühekordsetega: lapp on juba paigaldatud ja vaja vaid mähe beebile jalga panna. Mingil hetkel ei jõudnud ma enam pesust tulnud mähkmeid kasutamiseks ette valmistada ja see hakkas toimuma meil mõlemal loomulikult töö käigus. 

Taskumähe vs mähkmekate

Kuna taskumähkmed kippusid mingil kasvuhetkel lekkima, otsisin alternatiive ja võtsime kasutusele ka mähkmekatted. Jällegi alahindasin meest – arvasin, et ajan ta hulluks, kui kokku tuleb klapitada kate, sisu ja mõnel juhul ka fliislapp. Erinevad süsteemid mähkmete kasutamiseks said kohe selgeks ja tema arvates oli katete kasutamine isegi taskukatest lihtsam. Jäimegi mähkmekatetele truuks, sest kui laps hakkas vähem kakama, sai katet korduvalt kasutada, vahetades vaid imava lapi. Nii tuli meile varasema 18 taskuka asemel kasutusele 9 katet – ruumi ja pesuhunniku kokkuhoid missugune!

Prügi meie ümber

Tunnistan ausalt, et enne lapse saamist ja riidest mähkmete kasutamist ei olnud ma just igal sammul kõige keskkonnasõbralikumaid valikuid tegev inimene, kuid kui praktika kätte jõudis mõistsin, et ka see on oluline argument riidekate kasuks. Beebi esimestel elukuudel on mähkmevahetus tihedam ning kahenädalasel ühekordsete mähkmete kasutusperioodil tuli meil igapäevaselt viia välja topeltkogus prügi. Seetõttu soovisime hakata riidekaid kasutama kohe, kui lapse seedimine oli normaliseerunud ja peenikesele säärele mähkmed parajaks saanud. 

Ole nutikas ja kasuta mähkimislaua aluslinana vana voodipesu tükke!

Inspireerituna riidest mähkmete abil saavutatavast prügi kokkuhoiust, hakkasime kasutama ka korduvkasutatavaid mähkimise aluslinu. Idee saime kaasa haiglast ning kodus tegi ettepaneku mees. Erinevatel brändidel on veekindla poolega mähkimislinu, kuid meie kasutame seda vaid kodust väljaspool. Koduseks kasutamiseks sobivad hästi vanast voodilinast lõigatud riidetükid, tänu millele ei ole ka kunstnahast mähkimislaud lapse naha vastas külm. 

Hea tõuge potitamiseks

Kuna minu ema on kõiki oma kolme last varakult potitama hakanud, oli ka mul mõte seda proovida, kui beebi sai 4-kuuseks. Entusiasm kadus aga kiirelt, kui proovisin hoida poti kohal last, kes ise veel ei istu. Ometi tundus meile, et teame enam-vähem, millistel aegadel beebi kakab ning mees oli see, kes hakkas teda siiski suurema häda jaoks potile panema. Motivatsiooniks sai siinkohal see, et peab vähem mähkmeid pesema ja ebameeldivate olukordadega kokku puutuma. 

Kui kahtled veel, kas proovida on beebiga riidest mähkmeid või mitte, siis võime kinnitada kogu perega – see oli meie jaoks parim otsus üldse!

Julget katsetamist!

Heleri

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga