Meie seekordne blogipostitus on hoopis jõuluteemaline. Kas ka Sinul hakkavad jõulude lähenedes näpud sügelema ja meisterdamistuhin võtab võimust? Vähemalt meie peres käivad küll jõulud ja isetegemine alati käsikäes. Olgu see siis jõulukaart kaugele sõbrale, kingitus armsale lähedasele või kodu pidurüüsse ehtimine. Vist juba lapsepõlvest kuidagi sisse kodeeritud:) Jah, poed on küll uhkelt sädelevat kraami pilgeni täis, kuid mida aasta edasi, seda enam püüame jõuluaegset ostuhullust vältida. Ometi tahaks ka koju ja kuuse külge natuke vaheldust..
Mis siis ikka – teeme ise! Looduslähedaselt ja keskkonnasõbralikult! Mõeldud – tehtud ning kuna lõpptulemus sai päris vahva, siis mõtlesimegi ideid ka teiega jagada. Nii et vut-vut metsa alla materjali koguma ja köögikappidesse kolama! Need WOW-efektiga ehted saab tehtud lihtsa vaevaga ning ütlemata soodsalt. Ühtlasi oli see mõnusalt inspireeriv nokitsemine ka pere pisematele. Mainimata ei saa jätta ka nende jõulukaunistuste keskkonnasõbralikku külge – saab taaskasutust au sees hoida ja muidu “ökot” ilu luua. Iseloomutud plastikkuulid võivad poodi jääda ning oma jõulukuusele saad sel aastal riputada midagi tõeliselt ehedat ja armsat!
1. Kuivatatud apelsinid

Vaja läheb:
- apelsine (ilmselt sobivad ka teised tsitruselised, nt greip, sidrun, laim..)
- kaunistamiseks kaneelipulki, rohelisi oksi (nt elupuu või mõnusalt lõhnav eukalüptioks lillepoest), tähtaniisi jm meelepärast
- kaunistuste kinnitamiseks kuumaliimipüstolit
- riputamiseks takunööri

Toimetamine: lõika apelsinidest 3-4 mm paksused viilud. Aseta küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ning küpseta 120°C juures ca 2,5-3 tundi (lõpus jälgi, et apelsin liiga pruuniks ei tõmbuks). Oluline on apelsiniviile umbes iga tunni järel pöörata, nii pääseb niiskus plaadi ja apelsini vahelt välja. Kui viilud on täielikult kuivanud, lase neil restil jahtuda. Nööri kinnitamiseks tee viiludesse augud. Kaunista meelepäraste looduslähedaste detailidega, mille kinnitamiseks kasuta kuumaliimipüstolit. Voilaa! Ilu ja efekti kui palju!
2. Papist ja lõngast tähekesed – skandinaavialiku lihtsuse võlu

Vaja läheb:
- tugevamat pappi
- lõnga
- kuumaliimipüstolit
- riputamiseks takunööri
Toimetaimine: lõika tähekeste jaoks papist toorikud. Et lõng kenasti toorikute ümber püsiks ning maha ei libiseks, on oluline see tähekese tippudes ja harude küljes veidi liimiga kinnitada. Kui kõik tähekese harud on lõngaga mähitud, siis tee sama ka tähekese keskosaga – seni, kuni toorik enam ei paista. Efekti lisamiseks võib kasutada ka mitut värvi lõnga. Mõnusalt maalähedased ja skandinaavialikult minimalistlikud ehted, mille meisterdamiseks saab ära kasutada erinevaid jääke – pappi ja vanu lõngajuppe!
3. Soolataignast “igavesed piparkoogid”

Vaja läheb:
- 1 klaas jahu
- 1/2 klaasi soola
- 3/4 klaasi kaneeli
- 3/4 klaasi vett
- söögipulka, peenikest puuoksa vms riputusaugu tegemiseks
- kaunistamiseks valget akrüülvärvi ja peenikest pintslit
- riputamiseks jämedamat niiti
(sellest kogusest sai “piparkooke” umbes poolteist plaaditäit)
Toimetamine: sega kausis jahu, sool ja kaneel. Lisa vesi ja sega kokku. Sõtku taigent seni, kuni see on mõnusalt töödeldav. Rulli taigen lahti ning asu piparkooke tegema. Kindlasti tee igale kujukesele riputuspaela jaoks ka pisike auguke. Küpseta “piparkooke” küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadil 100°C juures umbes 2-3 h, pöörates neid iga tunni tagant. Kui piparkoogid on täielikult küpsenud ning kuivad, tõsta need jahtuma. Kaunista valge akrüülvärviga, lase kuivada ja seo külge riputuspael.
PS! nende kaunistuste meisterdamise boonuseks on üks tõeliselt mõnus aroomiteraapia, sest küpsemise ajal täitub tuba võrratu kaneelilõhnaga! Ka valmis ehted ise on aroomiteraapilised, tahaks lausa süüa!
4. Valeportselanist jõuluehted

Vaja läheb:
- 1 dl maisitärklist
- 2 dl söögisoodat
- 1,5 dl vett
- söögipulka, peenikest puuoksa vms riputusaugu tegemiseks
- riputamiseks jämedamat niit
- soovi korral ka vesivärve, millega mustrit veel efektsemaks muuta
(sellest kogusest sai kaunistusi umbes kolmveerand plaaditäit)
Sega potis kokku tärklis, sooda ja vesi ning kuumuta keskmisel kuumusel pidevalt segades, kuni segu pakseneb ja meenutab tekstuurilt kartuliputru. Tõsta pott jahtuma ja kata pealt niiske rätikuga (niiske rätik on vajalik, kuna isetehtud portselanisegu hakkab kiirest kuivama, niiskus aitab seda aga vältida). Kui segu on jahtunud, sõtku see korralikult läbi. Kui tundub liiga kleepuv, lisa juurde tärklist. Rulli mass umbes 0,5 cm paksuseks ning asu kujundeid lõikama ja kaunistama. Siin saad oma fantaasia valla lasta! Mustrite pressimiseks võid kasutada mida iganes. Meie valisime seekord õuest mõned oksakesed, pitsist liniku ning laste mänguasjakastist mõned legod. Kindlasti tee igale kujukesele riputuspaela jaoks ka pisike auguke.
Kui kujundid valmis – kaunistatud ja augustatud – siis tõsta need küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja küpseta 100°C juures umbes 2 h, pöörates neid tunni möödudes. Kaunistused on valmis, kui need on ühtlaselt kuivad ja kõvad. Osadel ehetel võõpasime me pressitud mustrit ka natuke vesivärviga, et veidi teistsugust efekti tekitada, aga see on täiesti maitse asi. Meie oleme igatahes oma valeportselani armunud!
5. Okstest lumehelbed

Vaja läheb:
- peenemaid oksi
- natuke vilti
- kuumaliimipüstolit
- kaunistamiseks käbisid, paela, rohelisi oksi jm meelepärast
- valget akrüülvärvi
- riputamiseks takunööri
Toimetamine:
Kaunid looduse ilu eksponeerivad ehted, mille meisterdamine on tegelikult väga lihtne! 8-harulise lumehelbe meisterdamiseks lõika okstest 4 pikemat ja 4 lühemat juppi. Vildist lõika väike ruuduke, mille peale saad oksad kuumaliimipüstoliga kenasti kinnitada – nii on ehte põhi stabiilne ja tugev. Säti oksad nii, et pikem ja lühem asetseksid vaheldumisi. Kui põhi on valmis, kaunista lumehelves endale meelepäraselt, kasutades detailide kinnitamiseks taas kuumaliimipüstolit. Oksad ja käbid võid lumise efekti tekitamiseks valge värviga üle võõbata. Lisa liimiga ka riputusnöör ja valmis ta ongi! Maalähedane ja efektne!
Äkki on Sinulgi mõnda ägedat ja lihtsat isetegemise ideed jagada?
Imeilusad!