Riidest mähkmete A ja O
Tänapäevaste riidest mähkmete kasutamine on ülimalt lihtne ja mugav ning kindlasti mitte võrreldav aastakümnete taguse mälestuspildiga, mil nõukogude emad päevast-päeva marlilappe küürisid, keetsid ja virnadesse lappasid.
Miks eelistada riidest mähkmeid ühekordsete asemel? Sest need säästavad loodust ja raha ning on kõige puhtam ja turvalisem valik sinu beebile! Lisaks ei pea sa enam kunagi muretsema, et mähkmevaru ebasobival ajal otsa saab – nad on sul alati kodus olemas.
Saadet “Kui palju kulub sul tegelikult aastas mähkmete peale ja kuidas saaks seda kulu oluliselt vähendada?” saab kuulata SIIT
Lisaks oleme alljärgnevalt ka kirja pannud mõned põhitõed ja soovitused, et riidest mähkmete maailmas orienteerumist natuke lihtsamaks teha.
Kui Sul peaks tekkima täiendavad küsimusi, kas siis meie toodete või riidest mähkmete kohta üldiselt, võta meiega julgelt ühendust – aitame ja anname rõõmuga nõu!
Mida kujutavad endast erinevad riidest mähkmete tüübid?
Meie poe valikus on saadaval järgmised mähkmetüübid:
Taskumähkmed – mähe, millel on veekindel väline materjal ning (üldjuhul) kuivahoidev sisemine kangas, millest moodustub tasku. Tasku sisse käib imav sisu. Sisude kombineerimise võimalused on lõputud – leia lihtsalt enda vajadustele sobivaim.
Mähkmekatted – annavad samuti võimaluse ise imavate sisude valikut kombineerida – mitme erineva imava mähkmesisu või vormiõmmeldud sisemähkmete näol. Mähkmekatted ise on veekindlad ning neid ei ole tarvis iga kord vahetada – kui kate ei ole määrdunud, siis saab seda enne pesemist taaskasutada 2-3 mähkmevahetust (vahetades vahepeal ainult imavat sisu).
Mähkmekatteid on saadaval erinevaid – valiku saad teha kas materjali, suuruse või sisude kinnitussüsteemi järgi. Lisaks tavapärastele universaalsetele mähkmekatetele pakume ka SIO mähkmekatteid ning meriinovillaseid mähkmekatteid.
SIO – “snap-in-one” ehk kaks-ühes mähkmesüsteem, kus imav sisu kinnitub mähkmekatte külge nelja trukiga, hoides niimoodi sisu kindlalt paigas. Valides SIO mähkmekate kombineeri see SIO süsteemi imavate sisudega.
Meriinovillased mähkmekatted – naturaalsed mähkmekatted, mis peale lanoliiniga töötlemist hoiavad niiskust väga efektiivselt. Vill on väga mitmekülgne materjal – ta on hingav, temperatuuri reguleeriv (ideaalne nii külma kui palavaga), pehme ja naturaalselt antibakteriaalne. Lanoliin omakorda lagundab uriini soolaks ja veeks, seega villast valmistatud mähkmekatted ei vaja nii tihedat pesu, kui PUL katted. Kasutuskordade vahepeal riputa kate lihtsalt veidi kuivama ja tuulduma. Küll aga vajab vill pesemisel erihooldust ning aeg-ajalt uuesti lanoliiniga töötlemist.
Hübriidmähkmed – veidi teistsuguse tegumoega mähkmed, mille pealmine osa on valmistatud GOTS sertifikaadiga orgaanilisest puuvillast ning kuhu lisaks mähkmepükstele kuulub ka PUL kangast veekindel “häll” , mis kinnitub mähkmepükste külge trukkidega. Hübriidmähkmes saab kasutada nii ühekordseid- kui korduvkasutatavaid riidest mähkmesisusid.
Kas riidest mähkmeid on erinevas suuruses?
Üldjuhul on riidest mähkmete suuruste jaotus järgnev:
vastsündinute suurus (2,5-7 kg) ja
one-size ehk tavasuurus (4-16 kg).
Lisaks on ka olemas junior ehk XL-suurus, mis on mõeldud suurematele lastele (9-20 kg). Mähkmete suuruse saab beebile sobivaks reguleerida mähkmetel olevate trukkide abil. Erinevad suurused ja valikud võivad olenevalt tootjast natuke varieeruda.
Kas riidest mähkmetes on beebil alati märg olla?
Riidest mähkmeid on erinevatest materjalidest ning sellest lähtuvalt on ka mähkmete omadused erinevad.
Otsene kontakt naturaalsete materjalidega jätab beebile märja tunde, sünteetilised kangad kuiva. Loe mähkmevalikul kindlasti tootekirjeldust, et valida oma lapsele sobivaim lahendus.
Kui palju mähkmeid on mul vaja?
Vajaminev mähkmete arv sõltub palju elustiilist ja lapsest – kas riidest mähkmeid kasutatakse sajaprotsendiliselt või näiteks ainult päeval ja kodus olles. Lisaks sellest, kui tihti on võimalus ja soov mähkmeid pesta ning kas kasutatakse mähkmekatteid või taskumähkmeid. Üldjuhul kujuneb vajaminev mähkmete arv välja peale mõningast kasutusaega (üldiselt võib arvestada ca 20 mähkmevahetusega, et süsteemi mugavalt ringluses hoida).
Milliseid lisatarvikuid on vaja riidest mähkmete kasutamiseks?
Kindlasti vajad midagi, kus kasutatud mähkmeid enne pesu hoiustada – kas siis näiteks ämbrit, kaussi või võrkkotti. Liikvel olles on selleks hea kasutada veekindlat mähkmekotti. Muid spetsiaalseid lisatarvikuid Sa tegelikult ei vaja. Küll aga teevad riidest mähkmete kasutamise lihtsamaks ja mugavamaks mähkmepaber või kangast lisakiht.
Mis on mähkmepaber?
Biolagunevat mähkmepaberit kasutatakse riidest mähkme sees mähkmekaitsena. Mähkmevahetusel saab paberi koos kakaga eemaldada, suurema osa potti sopsutada ning paberi enda kas prügikasti või komposti visata. Nii ei saa mähe ise kakaga kokku ning see lihtsustab puhastamist ning pesu.
Mähkmepaberit on hea kasutada mähkmekaitsena ka juhul, kui beebi nahk vajab kreemitamist, kuna kokkupuutel mähkmega võib kreem mähkme vetthülgavaks muuta.
Kui kaua riidest mähkmed kestavad?
Õige hooldus hoiab riidest mähkmed töökorras kaua ning võimaldab pakkuda rõõmu nii emale kui loodusele rohkem kui ühe lapsega:)
Kas pean enne uute mähkmete kasutuselevõttu midagi tegema?
Uued tooted peab enne kasutuselevõttu ALATI läbi pesema, eemaldamaks materjalilt tootmises tekkinud jäägid, mustuse ning saavutamaks täieliku imamisvõime. Kui sünteetilised materjalid vajavad enamasti ainult üht eelpesu, siis naturaalsed materjalid vajavad täieliku imamisvõime saavutamiseks vähemalt 3-4 pesutsüklit.
Kuidas hoiustada kasutatud mähkmeid enne pesemist?
Liikvel olles on kasutatud mähkmeid mugav hoiustada veekindlas kotis (wetbagis), kuid koduses keskkonnas soovitame määrdunud mähkmeid hoiustada nii, et õhu juurdepääs nendele oleks võimalikult hea (nii väldid bakterite vohamiseks sobiva keskkonna ja “haisuprobleemi” tekkimist). Kasutatud mähkmeid ei ole vaja leotada või loputada (v.a. öine mähe, mille võiks hommikul siiski korraks läbi loputada), kuid kakane mähe vajab siiski natukene eeltöötlust (vaata näpunäiteid hoolduse teema alt).
Kui tihti peab riidest mähkmeid vahetama?
Riidest mähkmeid tuleb vahetada nagu ühekordseid mähkmeid – umbes 2-4 tunni tagant. Aeg võib erineda lapse eripärast ja samuti sõltub, kui suure imavusega mähet/sisu hetkel kasutad.
Kas riidest mähkmeid saab kasutada ka kodust väljas olles?
Kuna tänapäevased riidest mähkmed on tõepoolest väga mugavad ning kasutuskindlad, siis saab neid kasutada täpselt samamoodi, nagu ühekordseid mähkmeid – kodus, väljas, reisil – kus iganes. Võta kaasa vajaminev mähkmevaru ning veekindel mähkmekott (wetbag), mille sisse saad määrdunud mähkmed peale mähkmevahetust hoiule panna.
Kas riidest mähkmeid saab kasutada ka öösel?
Riidest mähkmeid saab väga edukalt kasutada ka öösel. Lekkekindluse tagamiseks on vaja mähkmetele juurde kombineerida lisasisud, mis suurendavad mähkme imamisvõimet või valida hoopis vormiõmmeldud sisemähe koos veekindla kattega, mis hoiab Sinu beebi hommikuni kuivana.
Oma beebi jaoks kõige töökindlama kombinatsiooni leidmine on puhtalt katsetamise küsimus ning sõltub paljuski ka lapse vanusest, öisest söömistihedusest jne.
Kuidas tugevad plekid mähkmetelt ära saab?
Et hoida oma imearmsad riidest mähkmed puhtad ning plekivabad, vajavad kakased mähkmed veidi eeltöötlust:
1) sopsuta kaka WC potti (vajadusel kasuta kaapimiseks abivahendit), loputa suurem mustus (eriti mugav on seda teha käsiduššiga).
2) Plekkide eemaldamiseks töötle määrdunud kohta plekieemaldusvahendiga (nt. sapiseep, majapidamisseep), kuid kindlasti loputa see enne põhipesu ootele panemist (pikaajaline kokkupuude seebiga võib muuta mähkmed vetthülgavaks).
Mähkmete lihtsamaks hoolduseks on hea kasutada kas mähkmepaberit või kangast lisakihti – sellisel juhul jääb mähe ise puhtaks ning lisatööd on vähem.
Tugevad plekid saab hästi välja mähkmeid päikese käes kuivatades – päike pleegitab plekid heledaks. Kuid kuna meie kliimas on raske selle peale loota, siis on abi ka kvaliteetsest plekieemaldajast.
Mis programmiga võib mähkmeid pesta?
Alati on soovitatav lähtuda tootja hooldusjuhisest ning mitte pesta mähkmeid ja sisusid märgitud temperatuurist kuumemaga. Igapäevane pesemisrutiin mähkmetele ja sisudele võiks olla 40-60°C kraadiga. Oluline on jälgida, et pesuprogrammil ei oleks pöörete arv suurem kui 1000 pööret minutis (vastasel juhul võid kahjustada veekindlat kangast või lõhkuda mähkmete kummid).
Tavaline mähkmepesu rutiin võiks olla järgnev:
1) Eelpesu ehk lühike pesuprogramm või kiirpesu 40°C kraadiga ja poole koguse pesuvahendiga, loputamaks välja suurem mustus, et põhipesu saaks toimuda puhtamas vees.
2) Põhipesu ehk pikk pesuprogramm täiskoguse pesuvahendiga (doseeri vastavalt pesuvahendi kasutusjuhendile) 40-60°C kraadiga. NB! Vali programm, mis kasutab palju vett. Eco programmides kasutatav vähene vesi ei pruugi mähkmeid korralikult puhtaks pesta.
3) Lisaloputus – lõpetuseks võib teha veel lühikese lisaloputuse külma/jaheda veega, et eemaldada ka viimased pesuvahendi jäägid.
Millist pesuvahendit tohib mähkmete pesemisel kasutada?
Riidest mähkmete pesuks sobivad mitmed tavakaubanduses saadaval olevad pesupulbrid ja -geelid – oluline on lihtsalt jälgida, et pesuvahendis oleks seebi sisaldus väiksem kui 5% ja et ta oleks mõeldud beebide riiete pesemiseks. Pesuvahend ei tohiks sisaldada pehmendajaid, valgendajaid ega värvaineid.
Doseeri vastavalt pakendil ette nähtud juhisele!
Kuidas riidest mähkmeid kuivatama peab?
Riidest mähkmeid on kõige kindlam kuivatada lihtsalt õhu käes (toas või õues). Riidest mähkmeid ei ole soovitatav kuivatada kuivatis, sest see vähendab nende eluiga ja võib rikkuda mähkmete veekindla katte. Küll aga on üldjuhul madala kuumusega kuivatustsükkel lubatud imavate sisude kuivatamiseks.
Mida teha, kui mähkmed on hakanud ebameeldivalt lõhnama?
Põhjus seisneb ilmselt mittetõhusas pesurutiinis – mitte sobiv pesuvahend või ebapiisav vahendi doseerimine, mistõttu ei ole mähkmed saanud piisavalt puhtaks ning jääkained ja mustus on hakanud ladestuma. Vaata oma pesurutiin kriitiliselt üle! Et mähkmesisudest kõik jääkained ja mustus korralikult välja saada, võib neid proovida pesta 90°C kraadiga.
Kuidas hooldada villaseid mähkmekatteid?
Kuna vill vajab erihooldust, siis ei tohi villaseid mähkmekatteid kindlasti pesta koos teiste riidest mähkmete või mähkmesisudega, vaid eraldi – spetsiaalselt villa pesuks mõeldud pesuvahendiga käsitsi või masinas villapesuprogrammiga! Villakatted on hästi ökonoomsed, kuna ei vaja nii tihedat pesu, kui PUL katted – villas sisalduv lanoliin lagundab uriini soolaks ja veeks, mistõttu piisab täiesti sellest, kui kasutuskordade vahepeal kate lihtsalt veidi kuivama ja tuulduma riputada. Aeg-ajalt vajavad villased mähkmekatted siiski uuesti lanoliiniga töötlemist (vaata järgmist küsimust), sellest annab märku nende lekkekindluse vähenemine, aga ka ebameeldiva lõhna teke.
Kuidas käib villaste mähkmekatete lanoliinitamine?
- Enne lanoliinitamist pese mähkmekatted spetsiaalselt villa pesuks mõeldud vahendiga.
- Mähkmekatete lanoliinitamiseks vajad 1 liitri kuuma vee kohta 1 tl lanoliini ja natuke seepi (nt 1 tl seebihelbeid, paar tilka villapesuvahendit või natuke beebiseepi vms).
- Kõigepealt tuleb lanoliin väheses kuumas vees lahustada. Et tekiks ühtlane emulsjoon, pead lisama ka natuke seepi. Sega seni, kuni segu on ühtlaselt piimjas.
- Vala emulgeerunud segu kokku ülejäänud veega, lase jahtuda 30-kraadini.
- Lase mähkmekatetel lanoliinisegus 4-5 tundi liguneda.
- Võta katted ja pigista välja üleliigne vesi. Ära vääna! Et vett paremini välja saada, võid katteid rätiku sees rullida. Samuti võid katted voltida rätikusse, asetada need põrandale ning peale astudes oma keharaskusega üleliigse vee välja pigistada.
- Võta katted rätikust ning kuivata tasasel pinnal üleöö.
- Korda lanoliiniga töötlemist regulaarselt, üldiselt on optimaalne 1x kuus. Tihedus sõltub suuresti ka sellest, kui tihti katteid kasutada ning kui palju Sul neid parasjagu kasutuses on. Lanoliinitamise vajadusest annab märku mähkmekatete lekkekindluse vähenemine.